Du er velkommen til at kontakte os, hvis du har spørgsmål, ris eller ros til os. Måske har du en god idé til, hvordan GivBlod kan give donorerne en bedre service eller blive mere synlige. Nedenfor finder du kontaktdata for GivBlods administration og donorkorpsene i Region H.

Har du brug for at kontakte en af blodbankerne direkte, kan du finde kontaktoplysningerne i vores oversigtskort eller i vores kalenderoversigt.

 

GivBlod

Rathsacksvej 6
1862 Frederiksberg C
givblod.rigshospitalet@regionh.dk

70 10 61 11
Mandag – torsdag: 8.00-16.00
Fredag 8.00 – 14.00

 

Administration: Hanne Bøjlén
hanne.boejlen.olsen@regionh.dk, 38 48 20 01 / 40 26 07 12

Den Mobile Blodbank: Bente Nielsen
bente.fredborg.nielsen@regionh.dk, 40 17 98 20 / 38 48 20 05

Planlægning af mobiltapninger: Johny Bredo
johny.inger.bredo@regionh.dk, 38 48 20 03

Materialeforsendelse Den Mobile Blodbank: Kim Frederiksen
kim.frederiksen@regionh.dk, 38 48 20 29

Donorbooking, indkaldelser m.m.: Bodil Henriksen
bodil.kirstine.henriksen@regionh.dk, 38 48 20 06

Kommunikation/presse: Merle Wiborg Romose
merle.elisabeth.wiborg.romose@regionh.dk, 21 29 80 70

 

Donorkorps i Region H

Bloddonorerne Bornholm

Formand og praktisk leder: Ingrid Eriksen
Mail: ingridaeriksen@hotmail.com
Telefon: 56 97 47 01
Adresse: Skovløkken 16, 3720 Aakirkeby

Bloddonorerne Frederikssund

Formand: Lars Geisler
Mail: lars.geisler@privat.dk
Telefon: 60 76 21 31
Adresse: Ved Skellet 11, 3630 Jægerspris

Praktisk leder: Lissi Caponi
Mail: lica@hih.regionh.dk

Bloddonorerne Helsingør

Formand og praktisk leder: Eva Ströh
Mail: evastroeh@live.dk
Telefon: 60 15 78 82
Adresse: Rosenhøjvej 21, 3000 Helsingør

Bloddonorerne Hillerød

Formand: Dres Hansen
Mail: dress@post10.tele.dk
Telefon: 48 27 80 28
Adresse: Egholm 1, 3330 Gørløse

Praktisk leder: Mette Holck
Mail: mette.holck@regionh.dk
Telefon:  48 29 41 63 – privat 48 27 85 38
Adresse: Anemonevej 2, 3330 Gørløse

Bloddonorerne Øresund

Fungerende formand og praktisk leder: Lennart Dahlrot
Mail: lennart.dahlrot@mail.dk
Telefon: 52 39 25 20
Adresse: Florahøj 11, 3480 Fredensborg

Bloddonorerne Storkøbenhavn

Formand og praktisk leder: Lisbeth van het Erve
Mail: lisbeth@vanheterve.com
Telefon: 20 40 41 05
Adresse: Stockflethsvej 7, st. tv., 2000 Frederiksberg